Orta Kulak Ameliyatı

Sayfamızı dinleyebilirsiniz.

Orta kulak ameliyatı; tıp literatüründe Timapnoplasti olarak tanımlanan bir cerrahi tedavi yöntemidir. Orta kulak problemlerinin cerrahi tedavisinde ya da kulak zarı delinmelerinde başvurulan orta kulak ameliyatı; işitme sisteminin tedavi edilmesinin yanı sıra orta kulakta bulunan mastoid kemiklerinde oluşabilen iltihabın temizlenmesi disiplinine dayanmaktadır.

Orta Kulak nedir?

Orta kulak; kulak zarının arkasında bulunan bölüme verilen isimdir. Bu bölümde örs, üzengi ve çekiç adındaki kemikçikler bulunmaktadır. Hava ile dolu olan bu bölüm östaki borusu sayesinde burnun arka kısmındaki genize açılmaktadır.

Orta kulak hastalığı olarak da tanımlanan; otitis media temelde orta kulak iltihabına verilen addır. Bu problem günlük yaşam konforunu önemli derecede etkilemekle birlikte neden olduğu şikayetler aşağıdaki şekilde sıralanabilmektedir;

  • Kulakta dolgunluk hissi
  • İşitme kaybı
  • Kulak ağrısı
  • Ateş
  • Burun akıntısı ve tıkanıklığı
  • Kulak akıntısı

Orta kulak iltihabında temel tedavi yöntemi antibiyotik ile tedavi olsa da tekrarlama durumunda ve cerrahi yöntemlere başvurulmaktadır. Problemin akut şekilde yaşanması ilaç tedavisi ile giderilebilirken kronikleşmiş orta kulak iltihabında ise ameliyat ile tedavi önerilmektedir.

Orta Kulak ameliyatı nedir?

Orta kulak ameliyatı dış kulaktan içeri cerrahi enstrümanlar ile girilerek uygulanmaktadır. Bu bölgede bulunan hasarlı kemikçiler tamir edilmekte ve yeniden şekillendirilebilmektedir. Aynı zamanda kulak zarında herhangi bir problem yaşanıyorsa kulak zarı tamiri de uygulanabilmektedir. Kulak zarı tamiri için kulak civarındaki dokular gerekebilmektedir. Bu durum ameliyat süresini uzatabilmektedir.

Orta kulak ameliyatı; kulak civarındaki dokuların kullanılması durumunda 2 ila 3 saat sürebilmektedir. Öyle ki bu süreçte kanama riski yüksektir. Orta kulak ameliyatı; yaşanılan şikayetlerin giderilmesi; hastanın işitme potansiyelinin maksimum düzeye çıkarılması amacı ile uygulanmaktadır.

İstanbul Orta Kulak Tedavisi

Orta kulak tedavisi mutlaka alanında tecrübeli bir uzman hekim tarafından uygulanmaktadır. Aksi halde kalıcı işitme kaybı, yüz felci gibi ciddi sorunlar ile karşılaşılabilmektedir. Orta kulak iltihabının akut yaşanması durumunda hekimin önerdiği ilaçlar kullanılmalı, kulak travmalardan korunmalı, kulak içerisine herhangi bir nesne ile girilmemelidir.

İstanbul Orta Kulak Ameliyatı Fiyatları

Orta kulak ameliyatı fiyatları; uygulanacak işlemlere göre değişkenlik gösterebilmektedir. Fiyat belirlemesi öncesinde hasta ayrıntılı bir şekilde muayene edilmeli ve nitelikli bir ameliyat planlaması oluşturulmalıdır. Orta kulak ameliyatı fiyatları için detaylı bilgi için; 0 533 648 81 71 - 0 216 348 36 00 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir