Orta Kulak Ameliyatı

Orta kulak ameliyatı; tıp literatüründe Timapnoplasti olarak tanımlanan bir cerrahi tedavi yöntemidir. Orta kulak problemlerinin cerrahi tedavisinde ya da kulak zarı delinmelerinde başvurulan orta kulak ameliyatı; işitme sisteminin tedavi edilmesinin yanı sıra orta kulakta bulunan mastoid kemiklerinde oluşabilen iltihabın temizlenmesi disiplinine dayanmaktadır.

İstanbul orta kulak ameliyatı ; tıp literatüründe Timapnoplasti olarak tanımlanan bir cerrahi tedavi yöntemidir. Orta kulak problemlerinin cerrahi tedavisinde ya da kulak zarı delinmelerinde başvurulan orta kulak ameliyatı; işitme sisteminin tedavi edilmesinin yanı sıra orta kulakta bulunan mastoid kemiklerinde oluşabilen iltihabın temizlenmesi disiplinine dayanmaktadır.

İstanbul orta kulak ameliyatı nasıl yapılır sorusu; söz konusu ameliyata başvuracak kişiler ve ebevenyler tarafından oldukça merak edilen bir konudur. Orta kulak ameliyatı; kulak deliği içerisinde girilerek uygulanmaktadır. Kulak ameliyatı için özel olarak geliştirilen cerrahi cihazlar ile orta kulağa ulaşılmakta ve ilgili bölgede biriken sıvı ve iltihap temizlenebilmektedir.Orta Kulak nedir?

Orta kulak; kulak zarının arkasında bulunan bölüme verilen isimdir. Bu bölümde örs, üzengi ve çekiç adındaki kemikçikler bulunmaktadır. Hava ile dolu olan bu bölüm östaki borusu sayesinde burnun arka kısmındaki genize açılmaktadır.

Orta kulak hastalığı olarak da tanımlanan; otitis media temelde orta kulak iltihabına verilen addır. Bu problem günlük yaşam konforunu önemli derecede etkilemekle birlikte neden olduğu şikayetler aşağıdaki şekilde sıralanabilmektedir;

  • Kulakta dolgunluk hissi
  • İşitme kaybı
  • Kulak ağrısı
  • Ateş
  • Burun akıntısı ve tıkanıklığı
  • Kulak akıntısı

Orta kulak iltihabında temel tedavi yöntemi antibiyotik ile tedavi olsa da tekrarlama durumunda ve cerrahi yöntemlere başvurulmaktadır. Problemin akut şekilde yaşanması ilaç tedavisi ile giderilebilirken kronikleşmiş orta kulak iltihabında ise ameliyat ile tedavi önerilmektedir.

Orta Kulak Ameliyatı Nedir?

Orta kulak ameliyatı dış kulaktan içeri cerrahi enstrümanlar ile girilerek uygulanmaktadır. Bu bölgede bulunan hasarlı kemikçiler tamir edilmekte ve yeniden şekillendirilebilmektedir. Aynı zamanda kulak zarında herhangi bir problem yaşanıyorsa kulak zarı tamiri de uygulanabilmektedir. Kulak zarı tamiri için kulak civarındaki dokular gerekebilmektedir. Bu durum ameliyat süresini uzatabilmektedir.

Orta kulak ameliyatı; kulak civarındaki dokuların kullanılması durumunda 2 ila 3 saat sürebilmektedir. Öyle ki bu süreçte kanama riski yüksektir. Orta kulak ameliyatı; yaşanılan şikayetlerin giderilmesi; hastanın işitme potansiyelinin maksimum düzeye çıkarılması amacı ile uygulanmaktadır.

İstanbul Orta Kulak Tedavisi

Orta kulak tedavisi mutlaka alanında tecrübeli bir uzman hekim tarafından uygulanmaktadır. Aksi halde kalıcı işitme kaybı, yüz felci gibi ciddi sorunlar ile karşılaşılabilmektedir. Orta kulak iltihabının akut yaşanması durumunda hekimin önerdiği ilaçlar kullanılmalı, kulak travmalardan korunmalı, kulak içerisine herhangi bir nesne ile girilmemelidir.

Orta Kulak Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

İstanbul orta kulak ameliyatı hastanın genel sağlık durumuna ve uygulanacak işlemlerin bütününe göre değişken sürelerde tamamlanabilmektedir. Orta kulak ameliyatı ortama 2 – 3 saat sürmektedir.

Orta Kulak Ameliyatı Sonrası Riskler Nelerdir?

Orta kulak ameliyatı sonrası birtakım risk faktörleri bulunmaktadır. Bu riskler; beyin zarında iltihap oluşumu, tat almada bozukluk, işitme problemleri, kulak zarında hasar ve geçici yüz felcidir. Bu nedenle İstanbul orta kulak ameliyatında doktor seçimi büyük önem taşımaktadır.

Ne Zaman Orta Kulak Ameliyatı Olmalıyım?

Ne zaman orta kulak ameliyatı olunmalı sorusunun cevabı elbette; kulak burun boğaz uzmanının gerçekleştirdiği ayrıntılı muayene sonucunda belirlenmektedir. Kronik orta kulak iltihabı, söz konusu problemin tekrarlaması durumunda doktorunuz ameliyat olmanızı önerecektir.

İstanbul Orta Kulak Ameliyatı Fiyatları

İstanbul orta kulak ameliyatı fiyatları; uygulayıcı cerrahın tecrübesi, kullanılan cerrahi enstrümanların potansiyeli ve uygulanacak anestezi türüne göre değişkenlik göstermektedir. Orta kulak ameliyatı fiyatları hakkında detaylı bilgi için; 0 533 648 81 71 numaralı telefonu arayabilirsiniz

Bunlar da İlginizi Çekebilir

akut-kulak-iltihaplari

Orta Kulak Orta kulak, kulak zarının arkasında bulunan bir boşluktur (Şekil 1). İçindeki basınç havanın orta kulak mukozası tarafından emilmesine bağlı olarak negatif yönde olma eğilimindedir. Östaki kanalı yolu ile yutkunma sırasında orta kulak basıncı ortam basıncı ile eşitlenir. Zarın her iki …Devamını oku...

kronik-kulak-iltihaplari

Kronik kulak iltihapları, pek çok farklı tipte ortaya çıkmaktadır. İlk olarak kulak zarı, dış kulak kanalının sonunda yer almaktadır. Orta kulağı dış kulaktan ayırmaktadır. Dış kulak kanalı boyunca gelen ses dalgaları kulak zarını titreştirmektedir. Bu titreşim ise zarla temas halindeki çekiç ve son…Devamını oku...