Larenk Kanseri (Gırtlak Kanseri)

Larenks kanseri, halk arasında gırtlak kanseri olarak da tanımlanan bir kanser türüdür. Boynun ön tarafında, çenenin yaklaşık 3 ila 4 santimetre altından başlayıp sternum kemiğinin (iman tahtası) üst kısmına kadar uzanan gırtlak; soluk borusu ile yemek borusunu birbirinden ayırmaktadır.

Larenks kanseri (Gırtlak Kanseri) Nedir?

Larenks kanseri, halk arasında gırtlak kanseri olarak da tanımlanan bir kanser türüdür. Boynun ön tarafında, çenenin yaklaşık 3 ila 4 santimetre altından başlayıp sternum kemiğinin (iman tahtası) üst kısmına kadar uzanan gırtlak; soluk borusu ile yemek borusunu birbirinden ayırmaktadır.

Sesi üretmekle görevli olan gırtlak; ses tellerini içinde barındırmakta kıkırdak ve kas dokudan oluşmaktadır. Erkeklerde adem elması olarak da bilinen tiroid kıkırdağı; gırtlağın en belirgin kemiğidir ve bu kemik kadınlarda belirgin değildir.

Larenks kanseri kısaca bölgeyi örten yüzey hücrelerin kontrolsüz şekilde çoğalması olarak tanımlanmaktadır.

Larenks kanseri nedir?

Larenks kanseri; söz konusu bölgedeki yüzey hücrelerin çoğalması, çevresindeki dokuları da tahrip etmesi ile başlayan bir süreçtir. Diğer kanser türlerinde olduğu gibi larenks kanserinde de erken ve nitelikli tedavi mümkün olmadığı durumlarda kanser lenf bezlerine ve diğer organlara yayılabilmektedir.

Larenks kanserinin en sık görüldüğü bölüm; ses tellerinin de konumlandığı glottik bölgedir. Glottik bölge ile birlikte üst kısımda kalan supraglottik bölge de kanserin en sık görüldüğü bölümdür.

Larenks kanseri belirtileri nelerdir?

Larenks kanseri belirtilerinin başında uzun süreli ses değişikliği yer almaktadır. Seste değişim ve ses kısıklığı ile birlikte yutma güçlüğü ve boğaz ağrısı ve boyunda şişlik de yaşanabilmektedir. Yutma sırasında kulakta baskı hissedilmesi, nefes darlığı ve ileri evrelerde ağızdan kan gelmesi; Larenks kanserinin neden olduğu en belirgin şikayetlerdir.

Larenks kanseri evreleri nelerdir?

Larenks kanseri 4 evrede incelenmektedir. Evre 1 ve evre 2; erken evre kanser olarak kabul edilmektedir ve bu evrede tedavi başarısı oldukça yüksektir. Evre 3’te kanser gırtlakta başladğı bölgenin dışına taşmaktadır ve evre 4’te yaygın tutulum da söz konusu olmaktadır.

Larenks kanseri tedavisi

Larenks kanseri tedavisinde hastanın yaşı, genel sağlık durumu, var olan hastalıklarının değerlendirmesinin yanı sıra kanserin hangi evrede olduğu ve tümörün büyüklüğü ve konumu da değerlendirme sürecine dahil edilmektedir.

Larenks kanserinde birinci ve ikinci evrelerde endoksopi yöntemi ile ağızdan girilerek lazer yardımı ile tümör alınabilmektedir. Bazı hastalarda larenksin bir bölümünün hatta lenflerin de alınması gerekebilmektedir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

horlama-ve-uyku-apnesi-cerrahi-tedavisi

Horlama ve uyku apnesi hastalarında probleme neden olan tıkanma alanı tek bir bölgeye lokalize olmayıp birkaç anatomik bölge farklı derecelerde olaya katılabilmektedir. Hastanın genel durumu ve diğer medikal problemleri cerrahi kararı vermede beli…Devamını oku...

geniz-eti-bademcik

Çocuklarda üst hava yolu problemlerinin en önemli nedeni bademcik ve geniz eti sorularıdır. Bademcik çocuklarda hem hava yolu hem beslenme problemleri yaratabilmektedir. Bunun dışında sık iltihaplanarak hatta beta hemolitik streptokok üremesine ev sa…Devamını oku...

bademcik-ve-genizeti-hastaliklari

Anatomi İstanbul Burnun arka kısmı (geniz) ve boğazdaki zengin lenf dokusu Waldeyer Halkası olarak isimlendirilmekte ve özellikle hayatın ilk yıllarında ağız ve burun yoluyla gelen enfeksiyonlara karşı vücut savunmasında önemli rol oynamaktadır. …Devamını oku...

uyku-apnesinin-tanisinda-uyku-endoskopisi

İstanbul Uyku apnesi, uyku sırasında hava yolunu çevreleyen dokuların gevşeyip çökerek hava kanalını tıkaması sonucunda solunumun azalması ya da tamamen durması anlamına gelmektedir. Oldukça ciddi bir sağlık sorunu olan uyku apnesi, oksijen yetmez…Devamını oku...

girtlak-kanseri

Gırtlak Kanseri Nedir? İstanbul gırtlak kanseri ortalama her 100 kişiden 5’inde görülen riski bulunan; başlıca tetikleyicisi sigara ve tütün ürünlerinin kullanımı olan bir kanser türüdür. Tıp literatüründe larinks olarak tanımlanan gırtlak; boyun …Devamını oku...

horlama-ve-uyku-apnesi-sendromu

Üst solunum yolunun kısmi tıkanıklıklarına bağlı olarak gelişen sesli uyku horlama olarak isimlendirilmektedir. Solunum sırasında göğüs kafesimizin genişlemesi ve diaframımızın kasılması ile akciğerlerimize doğru vakum yaparak çektiğimiz hava solunum…Devamını oku...