Timpanoplasti Ameliyatı Nedir?

İstanbul Timpanoplasti; halk arasında kulak zarı onarımı olarak da tanımlanan; kulak zarının çeşitli nedenler ile hasar gördüğü ve cerrahi tedavi yöntemlerine ihtiyaç duyduğunda uygulanan tedavi biçimidir. Kulak zarının lokal tamiri ya da kulak zarı değişiminin gerektiği durumlarda Timpanoplasti ameliyatı uygulanmaktadır.

Timpanoplasti ameliyatı, kulak zarı delinmesi vakalarında ve kronik orta kulak rahatsızlıklarında uygulanmaktadır. En kısa haliyle açıklamak gerekirse timpanoplasti ameliyatında kulak zarı ile orta kulakta bulunan işitme sistemi onarılıp mevcutsa da iltihabın temizlenmesi işlemleri gerçekleştirilir.

Timpanoplasti ameliyatında, hastanın mevcutta bulunan problemlerine göre bir plan yapılır. Ameliyatlar, sadece mevcut olan tek bir hastalığa yönelik olup birden fazla hastalığın da çözülebildiği kombine ameliyatlar mevcuttur. Bu noktada doktor, hastayı muayene ettikten sonra hasta için en uygun ve sağlıklı olacak kararı verecektir.

 

Timpanoplasti Nedir?

İstanbul Timpanoplasti; halk arasında kulak zarı onarımı olarak da tanımlanan; kulak zarının çeşitli nedenler ile hasar gördüğü ve cerrahi tedavi yöntemlerine ihtiyaç duyduğunda uygulanan tedavi biçimidir. Kulak zarının lokal tamiri ya da kulak zarı değişiminin gerektiği durumlarda Timpanoplasti ameliyatı uygulanmaktadır.

İstanbul Timpanoplasti ameliyatı; kulak zarı delinmeleri ve kronik orta kulak iltihabı yaşanması durumunda başvurulan cerrahi yöntem olmasının yanı sıra alanında tecrübeli cerrahlara başvurulması önerilen bir operasyondur.

Timpanoplasti Ameliyatı Riskleri

İstanbul Timpanoplasti ameliyatının riskleri de her cerrahi yöntemde olduğu gibi önemsenmesi ve gerekli önlemlerin alınması gereken risklerdir. Söz konusu ameliyat sürecinde yaşanabilecek riskleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz;

  • Kulak içerisinde açılan kesinin enfeksiyona maruz kalması ya da aşırı kanama yaşanması
  • Kulak zarının nitelikli bir şekilde tamir edilememesi
  • Kalıcı kulak çınlaması
  • Kalıcı baş dönmesi
  • Yüz ve işitme sinirlerinde hasar

Timpanoplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

İstanbul Timpanoplasti ameliyatı hastanın ayrıntılı bir şekilde muayene edilmesi ve yaşanılan problemin derecesinin değerlendirilmesi ile birlikte planlanmaktadır. Kulak zarı delinmesi durumunda deliğin onarılması, orta kulakta ses iletimini sağlayan kemiğin onarılması, orta kulaktaki kemik içerisinde oluşan iltihabın temizlenmesi gibi amaçlar ile uygulanabilen söz konusu operasyon; kulak içerisinden ya da kulak arkasından açılan kesiler ile uygulanmaktadır.

Gereken hastalarda kulak kanalındaki kıkırdaklar ya da çeşitli materyallerden elde edilmiş protezler de ameliyat sürecinde kullanılabilmektedir.

Timpanoplasti Ameliyatı Fiyatı

İstanbul Timpanoplasti ameliyatı fiyatı; hastanın değerlendirme aşamasında uygulanacak tekniklere ve cerrahın tecrübesine göre değişkenlik gösterebilmektedir. İstanbul Timpanoplasti ameliyatı fiyatı hakkında detaylı bilgi için; 0 533 648 81 71 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Kulak Zarı Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

İstanbul Kulak zarı ameliyatı sonrası süreçte doktorun önerdiği antibiyotik ve diğer ilaçların kullanımı aksatılmamalı, pansuman süreleri ertelenmemelidir. Bununla birlikte ameliyat sonrasında 10-14 gün boyunca sudan korunmalıdır. Ameliyattan yaklaşık 1 ay sonra tamamen iyileşme yaşanmaktadır ancak bu süreçte kişi gribal enfeksiyondan maksimum derecede korunmalıdır. Kulağa gelecek darbelerden korunması ve uçak seyahati yapılmaması da iyileşme sürecinde dikkat edilmesi gerekenler arasındadır.

Timpanoplasti Ameliyatı Olanlar

İstanbul Timpanoplasti ameliyatı olan hastalar; iyileşme süreçleri tamamlandığında günlük yaşam konforuna kavuşabilmektedir. İşitme kaybı yaşayan hastalarda bu problem çözülmekte; orta kulak iltihabının kronik şekilde yaşandığı hastalarda ise söz konusu iltihap kemikten temizlendiği için artık yaşanmayacaktır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

vertigo-tedavisi

Vertigo tedavisi altta yatan hastalığa bağlı olarak değişim gösterebilmektedir. Eğer orta kulak enfeksiyonu varsa antibiyotik kullanımı önerilmektedir. Kulakta iyileşmeyen bir enfeksiyon mevcut ise cerrahi yöntemlere başvurulabilmektedir. Meniere hastalığından dolayı kaynaklıyorsa tuzsuz bir diyet v…Devamını oku...

kulak-tupu-tedavisi

Kulak tüpü tedavisi, orta kulak ve dış kulak arasında yer alan hava basıncının korunmasına ve kulak zarı arkasında birikmekte olan sıvının boşaltılmasına yardımcı olmaktadır. Orta kulağı havalandırmakta olan ve kulak zarı arkasında sıvı birikmesini önlemekte olan bir hava yolu yaratılmaktadır. Kulak…Devamını oku...