Uyku Apnesi Tedavisinde Robotik Cerrahi

Uyku apnesine neden olan etkenlerin içinde belki de en önemlisi dil kökünün uykuda arkaya kayarak solunum kanalını tıkamasıdır. Ulaşılması ve müdahale yapılması oldukça zor olan dil kökü ve üst gırtlak bölgesine yönelik olarak geliştirilen çok sayıda yöntemin başarısız olması, elde edilen başarının uzun ömürlü olmaması ya da oluşan komplikasyonlar nedeni ile terk edilmesi sonucunda dil kökünde yumuşak doku fazlalığına bağlı apnesi olan hastalar yakın geçmişe kadar genellikle pozitif basınçlı hava veren maskelerle tedavi edilmekteydi.

Modern tıbbi teknolojinin geldiği son noktalardan birisi olan robotik cerrahi sistemleri son yıllarda daha ince ve küçük cerrahi ekipmanların geliştirilmesi ile kulak burun boğaz alanında da başarı ile kullanılmaya başlandı.

Uyku Apnesi Tedavisinde Robotik Cerrahi

İstanbul Uyku apnesine neden olan etkenlerin içinde belki de en önemlisi dil kökünün uykuda arkaya kayarak solunum kanalını tıkamasıdır. Ulaşılması ve müdahale yapılması oldukça zor olan dil kökü ve üst gırtlak bölgesine yönelik olarak geliştirilen çok sayıda yöntemin başarısız olması, elde edilen başarının uzun ömürlü olmaması ya da oluşan komplikasyonlar nedeni ile terk edilmesi sonucunda dil kökünde yumuşak doku fazlalığına bağlı apnesi olan hastalar yakın geçmişe kadar genellikle pozitif basınçlı hava veren maskelerle tedavi edilmekteydi.

Modern tıbbi teknolojinin geldiği son noktalardan birisi olan robotik cerrahi sistemleri son yıllarda daha ince ve küçük cerrahi ekipmanların geliştirilmesi ile kulak burun boğaz alanında da başarı ile kullanılmaya başlandı.

Kolaylıkla görülemeyen ve ulaşılamayan bölgelere ulaşabilen ve insan elinin yapamayacağı beceri ve hassasiyet ile çalışan robot kollarına bağlı enstrümanların, üç boyutlu ve büyütülmüş endoskopik görüntü altında hassas kumanda sitemleri kullanılarak yönlendirilmesini sağlayan bu teknoloji uyku apnesinin tedavisinde de yeni bir dönemi başlattı.

Yüz felci

Şekil: Robotik cerrahi sırasında cerrah konsolda büyütülmüş üç boyutlu görüntüye bakarak çalışırken asistanı hasta üzerinde robot kollarını takip etmektedir.

Özellikle dil kökü ve üst gırtlak bölgesinde yumuşak doku fazlalığı nedeni ile apne oluşan hastalarda önemli bir tedavi seçeneği haline gelen Da Vinci Robotu ile problem olan bölgeye ağız yolu ile rahatlıkla ulaşılmakta, takiben bu bölgede tıkanıklığa yol açan yumuşak dokular, üç boyutlu endoskopik görüş altında hassas bir şekilde çalışan robot kollarına takılan özel ekipmanlar kullanılarak solunum yolunun açılmasını sağlayacak şekilde çıkartılarak hastalığın tedavisi sağlanabilmektedir.

İstanbul Uyku apnesi olan hastalarda aynı anda birden çok bölgede ve farklı içerikte sorun bulunması ihtimali fazla olduğu için bütün hastalar ameliyat öncesinde fizik muayene ve takiben uyku endoskopisi ile değerlendirilmekte, problem olan bölgeler ve problemlerin içeriği saptanmakta ve gerekirse aynı seansta birden çok bölgeye uygun cerrahi teknik kullanılarak müdahale planlanmaktadır.

Dil arka kısmında bulunan lenfatik dokuların (dil kökü bademcikleri) büyüyerek solunum pasajını tıkamasına bağlı oluşan horlama ve uyku apnesi problemi olan hastalarda uygulanan dil kökü bademciği ameliyatları da robotik cerrahinin sağladığı avantajlarla kolaylıkla yapılabilmektedir. Dil kökü bademciklerine yönelik ameliyatlar sonrasında normal bademcik ameliyatları sonrasında oluşan ciddi ağrı ve yutma güçlüğü problemleri oluşmadığı için hastaların horlama ya da apne sorununa neden olan burun ve damak bölgesindeki diğer problemlere aynı seansta müdahale edilebilmektedir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

uyku-apnesi

Uyku Apnesi Nedir? Uyku apnesi nedir? Uyku bozukluğu, oldukça sık rastlanan durumlar arasında yer almaktadır. Uyku esnasında tekrarlayan ataklarla, soluk alıp vermenin kesintiye uğradığı tehlikeli noktalara ulaşabilmektedir. Eğer tedavi edilmez ise inme, kalp krizi ve şeker hastalığı gibi durumla…Devamını oku...

girtlak-kanseri-tedavisi

Gırtlak kanseri tedavisi için ilk olarak kanser dokusunun genel anestezi altında incelenmesi gerekmektedir. Mikrolaringoskopi ismi verilen bir cihaz ile bu inceleme gerçekleştirilmektedir. Ardından hastanın ihtiyacı doğrultusunda ameliyat yöntemlerine başvurulmaktadır. Aynı zamanda radyoterapi ve ke…Devamını oku...