Uyku Apnesi Tedavisinde Robotik Cerrahi

Uyku apnesine neden olan etkenlerin içinde belki de en önemlisi dil kökünün uykuda arkaya kayarak solunum kanalını tıkamasıdır. Ulaşılması ve müdahale yapılması oldukça zor olan dil kökü ve üst gırtlak bölgesine yönelik olarak geliştirilen çok sayıda yöntemin başarısız olması, elde edilen başarının uzun ömürlü olmaması ya da oluşan komplikasyonlar nedeni ile terk edilmesi sonucunda dil kökünde yumuşak doku fazlalığına bağlı apnesi olan hastalar yakın geçmişe kadar genellikle pozitif basınçlı hava veren maskelerle tedavi edilmekteydi.

Modern tıbbi teknolojinin geldiği son noktalardan birisi olan robotik cerrahi sistemleri son yıllarda daha ince ve küçük cerrahi ekipmanların geliştirilmesi ile kulak burun boğaz alanında da başarı ile kullanılmaya başlandı.

Uyku Apnesi Tedavisinde Robotik Cerrahi

İstanbul Uyku apnesine neden olan etkenlerin içinde belki de en önemlisi dil kökünün uykuda arkaya kayarak solunum kanalını tıkamasıdır. Ulaşılması ve müdahale yapılması oldukça zor olan dil kökü ve üst gırtlak bölgesine yönelik olarak geliştirilen çok sayıda yöntemin başarısız olması, elde edilen başarının uzun ömürlü olmaması ya da oluşan komplikasyonlar nedeni ile terk edilmesi sonucunda dil kökünde yumuşak doku fazlalığına bağlı apnesi olan hastalar yakın geçmişe kadar genellikle pozitif basınçlı hava veren maskelerle tedavi edilmekteydi.

Modern tıbbi teknolojinin geldiği son noktalardan birisi olan robotik cerrahi sistemleri son yıllarda daha ince ve küçük cerrahi ekipmanların geliştirilmesi ile kulak burun boğaz alanında da başarı ile kullanılmaya başlandı.

Kolaylıkla görülemeyen ve ulaşılamayan bölgelere ulaşabilen ve insan elinin yapamayacağı beceri ve hassasiyet ile çalışan robot kollarına bağlı enstrümanların, üç boyutlu ve büyütülmüş endoskopik görüntü altında hassas kumanda sitemleri kullanılarak yönlendirilmesini sağlayan bu teknoloji uyku apnesinin tedavisinde de yeni bir dönemi başlattı.

Yüz felci

Şekil: Robotik cerrahi sırasında cerrah konsolda büyütülmüş üç boyutlu görüntüye bakarak çalışırken asistanı hasta üzerinde robot kollarını takip etmektedir.

Özellikle dil kökü ve üst gırtlak bölgesinde yumuşak doku fazlalığı nedeni ile apne oluşan hastalarda önemli bir tedavi seçeneği haline gelen Da Vinci Robotu ile problem olan bölgeye ağız yolu ile rahatlıkla ulaşılmakta, takiben bu bölgede tıkanıklığa yol açan yumuşak dokular, üç boyutlu endoskopik görüş altında hassas bir şekilde çalışan robot kollarına takılan özel ekipmanlar kullanılarak solunum yolunun açılmasını sağlayacak şekilde çıkartılarak hastalığın tedavisi sağlanabilmektedir.

İstanbul Uyku apnesi olan hastalarda aynı anda birden çok bölgede ve farklı içerikte sorun bulunması ihtimali fazla olduğu için bütün hastalar ameliyat öncesinde fizik muayene ve takiben uyku endoskopisi ile değerlendirilmekte, problem olan bölgeler ve problemlerin içeriği saptanmakta ve gerekirse aynı seansta birden çok bölgeye uygun cerrahi teknik kullanılarak müdahale planlanmaktadır.

Dil arka kısmında bulunan lenfatik dokuların (dil kökü bademcikleri) büyüyerek solunum pasajını tıkamasına bağlı oluşan horlama ve uyku apnesi problemi olan hastalarda uygulanan dil kökü bademciği ameliyatları da robotik cerrahinin sağladığı avantajlarla kolaylıkla yapılabilmektedir. Dil kökü bademciklerine yönelik ameliyatlar sonrasında normal bademcik ameliyatları sonrasında oluşan ciddi ağrı ve yutma güçlüğü problemleri oluşmadığı için hastaların horlama ya da apne sorununa neden olan burun ve damak bölgesindeki diğer problemlere aynı seansta müdahale edilebilmektedir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

girtlak-kanseri

Gırtlak Kanseri Nedir? İstanbul gırtlak kanseri ortalama her 100 kişiden 5’inde görülen riski bulunan; başlıca tetikleyicisi sigara ve tütün ürünlerinin kullanımı olan bir kanser türüdür. Tıp literatüründe larinks olarak tanımlanan gırtlak; boyun bölgesinde bulunmaktadır ve yutaktan sonra sol…Devamını oku...

agiz-yaralari

Ağızda konuşmaya ve yemek yemeye engel olacak kadar şiddetli ağrıya yol açan ve ara ara tekrarlayan yaralar pek çok sağlıklı insanda görülebilmektedir. En sık rastlanan tekrarlayan ağız yaraları uçuk ve afttır (aftöz ülser). Ağız içinde görüldüğünde birbirinden ayırt etmek oldukça güç olan bu …Devamını oku...

horlama-ve-uyku-apnesi-sendromu

Üst solunum yolunun kısmi tıkanıklıklarına bağlı olarak gelişen sesli uyku horlama olarak isimlendirilmektedir. Solunum sırasında göğüs kafesimizin genişlemesi ve diaframımızın kasılması ile akciğerlerimize doğru vakum yaparak çektiğimiz hava solunum yollarının cidarında çekilme etkisi oluşturmakta …Devamını oku...

larenk-kanseri-girtlak-kanseri

Gırtlak sizin ses kutunuzdur. Yutkunduğunuzda sesinizi çıkarmaya yardımcı olur ve solunum yolunuzu korur. Gırtlak kanseri, gırtlakta başlayan kanserdir. Gırtlak kanserine laringeal hücrelerin kontrolsüz büyümesi neden olur ve hücre sayısı arttıkça bu hücreler bir tümöre dönüşürler. Gırtlakt…Devamını oku...

uyku-apnesinin-tanisinda-uyku-endoskopisi

İstanbul Uyku apnesi, uyku sırasında hava yolunu çevreleyen dokuların gevşeyip çökerek hava kanalını tıkaması sonucunda solunumun azalması ya da tamamen durması anlamına gelmektedir. Oldukça ciddi bir sağlık sorunu olan uyku apnesi, oksijen yetmezliğine bağlı sürekli uykululuk, yorgunluk, kilo al…Devamını oku...

horlama-ve-uyku-apnesi-cerrahi-tedavisi

Horlama ve uyku apnesi hastalarında probleme neden olan tıkanma alanı tek bir bölgeye lokalize olmayıp birkaç anatomik bölge farklı derecelerde olaya katılabilmektedir. Hastanın genel durumu ve diğer medikal problemleri cerrahi kararı vermede belirleyici olabilmektedir. Çok çeşitli ameliyat te…Devamını oku...