Çocuklarda Yüz Travmaları

Yüz bölgesinde oluşan her türlü incinme fasial travma olarak isimlendirilmektedir. Travma ile sadece cilt, cilt altı kemik yapılar, sinüsler, ağız içi yapılar, dişler veya boyun yapıları zedelenebilir. Kemik yapıları etkileyen zedelenmeler ise maksillofasial travma olarak isimlendirilmektedir.

Çocuklarda Baş ve Boyun Kitleleri

Yüz bölgesinde oluşan her türlü incinme fasial travma olarak isimlendirilmektedir. Travma ile sadece cilt, cilt altı kemik yapılar, sinüsler, ağız içi yapılar, dişler veya boyun yapıları zedelenebilir. Kemik yapıları etkileyen zedelenmeler ise maksillofasial travma olarak isimlendirilmektedir.

Fasial travmalı hastalarda ciltte kesiler, gözler çevresinde mor renk değişikliği, gözler arasındaki mesafede genişleme, üst çenenin kafadan bağımsız olarak hareket etmesi, alt ve üst çenede his kaybı gibi bulgular izlenmektedir.

Yüz travmaları küçük çocuklarda genellikle düşme nedeni ile oluşurken beş yaşından büyük çocuklarda en sık etken olarak trafik kazaları izlenmektedir. Yüksek hız ve risk içeren spor faaliyetlerinin ve şiddet içerikli oyunların yaygınlaşması sonucunda çocuklarda yüz travmaları daha sık izlenmeye başlamıştır. Tedavide ise halen devam etmekte olan büyüme ve gelişmenin etkilenmemesini sağlayacak yöntemler kullanılmalıdır.

Çocuklardaki yüz travmaları erişkinlerdekinden farklıdır...

Yüz insanlar arası iletişimde önemli rolü olan bir yapıdır ve bu bölgedeki zedelenmelerin mümkün olan en iyi şekilde tedavi edilmesi gerekir. Çocuklarda yüz gelişiminin devam ettiğinden travma ve uygulanacak tedavinin bu gelişimi etkileme potansiyeli olması bu yaş grubundaki hastaları erişkinlerden farklı kılan en önemli özelliktir. Bazı travmalar yüz gelişimini etkileyecek düzeyde hasar oluşturabilirler.Bu durumda yapılacak onarımın da çocukla birlikte gelişeceği göz önüne alınmalıdır.

Bilgisayarlı tomografi sayesinde yüz kemiklerindeki hasarın derecesinin saptanması kolaylaşmıştır. Bazı durumlarda kemik dokulardaki yanlış iyileşmeyi önlemek için acil ameliyat tercih edilirken bazı vakalarda nihai tedavi için yara ve şişliklerin inmesini beklemek uygun yaklaşım olabilmektedir. Tedavide ameliyat gerekmese bile çocukların yakın takibi şarttır.

Yumuşak Doku Zedelenmeleri

Yüzde yer alan cilt kesileri bu gruba girmektedir. Cilt kesisi ile birlikte cilt altında yer alan damar, sinir, tükürük bezi ve tükürük bezi kanallarının travmadan etkilenip etkilenmediği kontrol edilmelidir.

Kemik Zedelenmeleri

Travma sonrasında yüz kemiklerinde kırıklar oluşabilir. Yapılacak tedaviye karar verirken kırığın yeri, ciddiyeti, hastanın yaşı ve genel durumu göz önüne alınır. Her zaman hastanın yüz gelişimini etkilemeyecek yaklaşımlar tercih edilmelidir.

Diş ve İlgili Yapılardaki Zedelenmeler

Dişleri ilgilendiren travmalarda mutlaka diş hekimi değerlendirmesi yapılmalıdır. Diş yerinden çıkmış bile olsa atılmamalı ve diş hekimi görene kadar saklanmalıdır, erken dönemde yerine yerleştirilerek kurtarılabilir. Aynı şekilde sallanan dişler de çekilmemelidir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

ses-kisikligi

Normal ses kalitesindeki tüm değişimler genel olarak ses kısıklığı olarak tanımlanmaktadır. Konuşma sırasında ses telleri arasından hava kaçağı, ses frekansında değişme, sesin aralıklı kesilmesi gibi farklı patolojilerle farklı belirtiler oluşmaktadır. Ses Kısıklığını Tetikleyen En Önemli Etkenle…Devamını oku...

robotik-cerrahi

Modern tıbbi teknolojinin geldiği son noktalardan birisi olan robotik cerrahi sistemleri (Şekil 1) daha ince ve küçük cerrahi ekipmanların geliştirilmesi ile artık kulak burun boğaz alanında da başarı ile kullanılmaya başlamıştır. Robotik ameliyatlar insan elinin yapamayacağı beceri ve hassasiyet…Devamını oku...

cocuklarda-reflu

Çocuklarda Gastroösefageal Reflü (GÖR) Hastalığı GÖR yani mide içeriğinin yemek borusuna doğru geri gelmesi sıklıkla izlenen bir durumdur ancak bu asitli içeriğin yemek borusu dışına, boğaz ve üst solunum yollarına gelmesi (ekstra ösefageal ya da laringofaringeal reflü) ciddi sorunlar oluşturabil…Devamını oku...

tiroid-bezi-ameliyatlari

Tiroid Bezi Ameliyatları Tiroid hastalıklarında cerrahi tedavinin tıbben gerekli olduğu üç durum vardır, bunlar: İğne biyopsisi ile tiroid kanseri olduğu saptanması veya biopside tiroid kanseri şüphesi olması İyi huylu kabul edilen nodüllerin çapının giderek büyümesi ve boyunda baskı beli…Devamını oku...

kekemelik-nedir

Kekemelik nedir? Kekemelik, kelimeler, sesler veya hecelerin tekrarlanması ile oluşmaktadır. Konuşma esnasında duraklama ya da dengesiz konuşma hızı ile birleşen bir konuşma bozukluğudur. 2 ve 6 yaş arasında ortaya çıkan bu durumun çocukların bir kısmını etkilediği görülmektedir. Kekemelik görülen ç…Devamını oku...

cocuklarda-boyun-kitleleri

İstanbul Baş ve boyun bölgesinde yer alan kitleler temel olarak iyi huylu (benign – kanser olmayan) ve kötü huylu (malign -kanser) olmak üzere iki gruba ayrılmaktadır. Çocuk yaş grubunda görülen baş ve boyun kitleleri genellikle iyi huyludur ve en sık nedenleri enfeksiyonlar, doku şişmeleri (öde…Devamını oku...