Gırtlak Kanseri

İstanbul gırtlak kanseri ortalama her 100 kişiden 5’inde görülen riski bulunan; başlıca tetikleyicisi sigara ve tütün ürünlerinin kullanımı olan bir kanser türüdür. Tıp literatüründe larinks olarak tanımlanan gırtlak; boyun bölgesinde bulunmaktadır ve yutaktan sonra soluk borusundan önceki bölümdür. Ses tellerini içerisinde barındıran gırtlak; solunum yolunun oldukça önemli bir birimidir.

Gırtlak Kanseri Nedir?

İstanbul gırtlak kanseri ortalama her 100 kişiden 5’inde görülen riski bulunan; başlıca tetikleyicisi sigara ve tütün ürünlerinin kullanımı olan bir kanser türüdür. Tıp literatüründe larinks olarak tanımlanan gırtlak; boyun bölgesinde bulunmaktadır ve yutaktan sonra soluk borusundan önceki bölümdür. Ses tellerini içerisinde barındıran gırtlak; solunum yolunun oldukça önemli bir birimidir.

İstanbul gırtlak kanseri; söz konusu bölgedeki hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalması ile açığa çıkmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda sigara kullanan kişilerde gırtlak kanserine yakalanma riski sigara kullanmayan kişilere oranla 20 kat fazla olduğu belirlenmiştir.

Gırtlak Kanseri Neden Olur

Gırtlak kanserine neden olan belirlenmiş faktörleri aşağıdaki şekilde sıralamak mümkündür;

 • Sigara ve diğer tütün ürünlerinin kullanımı
 • Aşırı alkol tüketimi
 • Kötü beslenme
 • Çeşitli iş kollarında çalışma (petrol sanayi, ağaç işleri, boya sanayi vb.)
 • Tedavi edilmeyen reflü hastalığı
 • HPV

Gırtlak Kanseri Belirtileri

İstanbul gırtlak kanseri belirtilerinin başında ses kısıklığı ve ses değişimi gelmektedir. Öyle ki gırtlak içerisinde bulunan ses telleri; kanser nedeni ile deformasyona uğramaktadır. Sesteki değişikliklerin yanı sıra; boğazda takılma hissi ve kulaklara yayılan boğaz ağrısı da gırtlak kanseri belirtileri arasında sayılabilmektedir.

Gırtlak kanserinde diğer belirtiler ise şu şekildedir;

 • Yutma sırasında ağrı hissi
 • Yutma güçlüğü
 • Nefes darlığı
 • Kanlı balgam
 • Boyun bölgesinde şişlik

Gırtlak Kanseri Evreleri

İstanbul gırtlak kanseri evrelerinin belirlenmesi; hastanın tedavi planlaması açısından oldukça önemlidir. 4 evresi bulunan gırtlak kanserinde;

Birinci ve ikinci evreler; erken evre olarak kabul edilmekle birlikte tedavi başarısı oldukça yüksektir.

Üçüncü evre: tümör ses tellerini etkilemektedir. Gırtlak içerisinde sınırlıdır ve lenf bezlerine yayılım göstermemiştir.

Dördüncü evre: ileri evre olarak kabul edilmektedir. Metastaz olarak tanımlanan yayılım yaşanmıştır ve tümör, başta lenf bezleri ve akciğer olmak üzere diğer organlara yayılmıştır.

Gırtlak Kanseri Görüntüleri

Gırtlak kanseri görüntüleri günümüzde pek çok mecrada bulunabileceği gibi; tümörün konumu ve boyutu hastadan hastaya değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle özellikle risk altında olan kişilerin rutin kontrollerini aksatmaması; belirti yaşayan kişilerin ise (özellikle ses kısıklığının 2 haftadan uzun sürmesi durumunda) mutlaka alanında tecrübeli bir kulak burun boğaz uzmanına başvurması önerilmektedir.

Gırtlak Kanseri Hasta Yorumları

Gırtlak kanseri hasta yorumları tedavi süreci hakkında bilgi almak açısından faydalı olmaktadır. Ancak her hastalığın her hastaya özgü deneyimler yaşattığını unutmamak gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki kanser; uygulanan tedavinin niteliği ile birlikte hastanın yaşama bakış açısı ile yenilebilecek bir hastalıktır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

agiz-yaralari

Ağızda konuşmaya ve yemek yemeye engel olacak kadar şiddetli ağrıya yol açan ve ara ara tekrarlayan yaralar pek çok sağlıklı insanda görülebilmektedir. En sık rastlanan tekrarlayan ağız yaraları uçuk ve afttır (aftöz ülser). Ağız içinde görüldüğünde birbirinden ayırt etmek oldukça güç olan bu iki le…Devamını oku...

uyku-apnesi

Uyku Apnesi Nedir? Uyku apnesi nedir? Uyku bozukluğu, oldukça sık rastlanan durumlar arasında yer almaktadır. Uyku esnasında tekrarlayan ataklarla, soluk alıp vermenin kesintiye uğradığı tehlikeli noktalara ulaşabilmektedir. Eğer tedavi edilmez ise inme, kalp krizi ve şeker hastalığı gibi durumla…Devamını oku...

bademcik-ve-genizeti-hastaliklari

Anatomi İstanbul Burnun arka kısmı (geniz) ve boğazdaki zengin lenf dokusu Waldeyer Halkası olarak isimlendirilmekte ve özellikle hayatın ilk yıllarında ağız ve burun yoluyla gelen enfeksiyonlara karşı vücut savunmasında önemli rol oynamaktadır. Waldeyer Halkası'nı oluşturan yapılar; …Devamını oku...