İşitme Kaybı

İşitme kaybı, hemen her yaşta ortaya çıkabilen bir durumdur. Ancak ilerleyen yaşlarda daha sık görülmektedir. Ayrıca işitme kaybının erkeklerde, kadınlara oranla daha sık çıktığı da görülmektedir. Bunun yanında işitme kaybının farklı dereceleri de olduğu bilinmektedir.

İşitme kaybı, hemen her yaşta ortaya çıkabilen bir durumdur. Ancak ilerleyen yaşlarda daha sık görülmektedir. Ayrıca işitme kaybının erkeklerde, kadınlara oranla daha sık çıktığı da görülmektedir. Bunun yanında işitme kaybının farklı dereceleri de olduğu bilinmektedir.

İşitme Nedir?

İşitme kaybı, genelde ilerleyen yaşlarda çıkabilmektedir ama daha genç yaşlarda da oluştuğu bilinmektedir. İşitmede kayıp yaşanması ile kişi oldukça sıkıntılı bir sürece girmektedir. Çünkü işitme duyusu insanların çevresi ile olan ilişkisinde önemli bir yere sahiptir. Ayrıca bu işitme görevini gerçekleştiren organ ise kulaktır. Oldukça önemli bir organ olan ve işitmeyi sağlayan kulak, binlerce farklı sesi birbirinden ayırt edebilmektedir. Bununla birlikte sesin nereden geldiğini de tespit edebilmektedir. İşitme görevini gerçekleştiren kulak, üç farklı bölüme ayrılmaktadır. Bunlar dış kulak, orta kulak ve iç kulak olarak bilinmektedir. Öncelikle dış kulak, dışarıdan gelen seslerin toplanmasını ve iç kulağa aktarılmasını sağlamaktadır. Gelen sesler aracılığıyla da kulak zarı titremektedir. Ardından iç kulakta bulunan örs, üzengi ve çekiç kemikleri, sesin iç kulağa ulaşmasını sağlamaktadır. İç kulak ise sesleri beynin algılayabileceği sinyallere dönüştürmektedir. Beyne iletilen sinyaller ile de kişi, sesleri algılamaktadır. Tüm bu sistemin düzgün çalıştığı kişiler, günlük hayatta duymakta sıkıntı yaşamamaktadır.

İşitme Kaybı Nedir?

İşitme kaybı, kişinin duyduğu sesleri anlamakta zorluk yaşamasına verilen isimdir. İşitme kaybının farklı dereceleri bulunmaktadır. Bazı hastalar daha az ses duyabilmekte bazıları ise tamamen duyu kaybını yitirebilmektedir. Bunun yanında işitme kaybı genelde aniden oluşmamaktadır. Zamanla azalarak devam eden bir sürece sahiptir. Bundan dolayı da fark edebilmekte güçlük yaşanabilmektedir. Ayrıca bazı kişilerde ise doğuştan işitme kaybı olabilmektedir. Farklı türlere sahip olan bir sorun olduğu bilinmektedir.

Ani İşitme Kaybı Nedir?

Ani işitme kaybı, ortalama 3 gün veya 3 günden daha uzun sürede ortaya çıkabilmektedir. Bununla birlikte ani işitme kaybı yaşayan kişilerde ortalama 30 desibel bir işitme kaybı yaşanmaktadır. Aniden bu durumu yaşayan kişilerin daha önce kulak ile alakalı herhangi bir problemi olmadığı görülmektedir. Genel anlamda ise bu durumun tek bir kulakta gerçekleştiği görülmektedir. Ancak nadir olsa da bazı insanlarda iki kulakta da ani işitme kaybı yaşanabilmektedir. Son olarak ise sebebinin kaynağı hala tam olarak bilinmemektedir.

Ani İşitme Kaybı Neden Olur?

Ani işitme kaybı neden olur? Ani işitme kaybının nedeni tam olarak bilinmemektedir ancak etkileyen bazı faktörler olabilmektedir. Bunlardan bir tanesi yüksek sese uzun süre maruz kalmak olarak düşünülmektedir. Ayrıca kanser tedavisi ilaçları, otoimmün hastalıkları, kabakulak, kızamık, kan pıhtılaşmasının yaşanması, ani basınç değişikliği, kafa travması gibi durumların da ani işitme kaybına neden olabileceği tahmin edilmektedir.

İşitme Kaybı En Sık Hangi Yaşlarda Görülür?

İşitme kaybı en sık hangi yaşlarda görülür? İşitme kaybı hemen her yaşta ortaya çıkabilmektedir. Bazı kişilerde doğuştan işitme kaybı bulunurken bazı insanlarda ise sonradan oluşmaktadır. Ancak bunun dışında işitme kaybının en çok 65 ve 75 yaş arasında ortaya çıktığı görülmektedir. Erkeklerde ise kadınlardan daha sık görüldüğü bilinmektedir.

İşitme Kaybı Dereceleri Nelerdir?

İşitme kaybı dereceleri her hastada değişiklik göstermektedir. 20 desibele kadar olan işitme kayıpları normal karşılanmaktadır. 25-39 arasında yaşanan işitme kayıpları hafif işitme kaybı olarak geçmektedir. 40-69 arasında yaşanan işitme kayıpları orta derece olarak geçerken 70-89 arası ise ileri derece işitme kaybı olarak tanımlanmaktadır. Hafif işitme kayıplarında yüksek gürültülü ortamlarda sesleri ayırt etmekte güçlük yaşanmaktadır. Orta derece de ise hastalar günlük hayatta işitme cihazı olmadan sesleri algılamakta sorun yaşamaktadır. İleri derece işitme kayıplarında ise mutlaka işitme cihazı kullanılması ya da implant yaptırılması gerekmektedir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

isitme-kayiplari

Normal Kulak Fonksiyonları Kulak, dış, orta ve iç olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Her bölümün işitmede önemli rolü vardır. Dış kulak; kulak kepçesi ve dış kulak yolundan oluşur. Bu yapılar sesi yakalayarak kulak zarına yönlendirirler. Orta kulak; dış ve iç kulak arasında yer alır. Kul…Devamını oku...

timpanoplasti-kulak-zari-ve-orta-kulak-ameliyati

Timpanoplasti - Kulak Zarı ve Orta Kulak Ameliyatı Timpanoplasti ameliyatı nedir? İstanbul Kulak zarı delinmeleri ve kronik orta kulak hastalıklarında uygulanan "Timpanoplasti" ameliyatı teknik olarak kulak zarı ve orta kulaktaki işitme sisteminin onarılması aynı zamanda orta kulaktaki ve …Devamını oku...

otoskleroz-orta-kulak-kireclenmesi

Orta kulak kireçlenmesi olarak ta bilinen otoskleroz hastalığı işitme kaybının sık görülen nedenlerinden birisidir. Genetik geçişli bir hastalık olan otoskleroz birkaç kuşak atlayarak ta ortaya çıkabilir. İşitmenin ilk aşaması ses dalgalarının dış kulak kanalı boyunca kulak zarına ulaşarak za…Devamını oku...

kulakta-basinc-hissi

Kulakta basınç hissi, genelde kulakta bulunan östaki borusunun tıkanmasından dolayı veya düzgün çalışmayı bırakmasından dolayı kaynaklanmaktadır. Burada oluşan basınç, kulakta tıkanıklık ve dolgunluk hissinin oluşmasına neden olmaktadır. Aynı zamanda hastada çınlama ve duymakta zorlanma gibi sorunla…Devamını oku...

biyonik-kulak-koklear-implantasyon-uygulamasi-nedir

İstanbul Biyonik kulak, doğuştan olan veya sonradan gelişen çok ileri derecede işitme kayıplarında uyguladığımız bir yöntemdir. Bu yöntemle implant iç kulağa ameliyat ile yerleştirmekte ve işitme sağlanmaktadır.Cihazın ameliyat ile yerleştirilen kısmından başka bir dış parçası da mevcuttur.3-4 ha…Devamını oku...