Kronik Kulak Basıncı Sorununa Kesin Çözüm

İSTANBUL (AA) - HALİL İBRAHİM BAŞER - Türkiye'de yeni uygulanmaya başlanan, "östaki tuboplasti" yöntemiyle, uçak yolculukları ve dalışlarda meydana gelen basınçla oluşan kalıcı kulak sorununun 10 dakikalık operasyonla kalıcı olarak çözülebildiği bildirildi.

İSTANBUL (AA) - HALİL İBRAHİM BAŞER - Türkiye'de yeni uygulanmaya başlanan, "östaki tuboplasti" yöntemiyle, uçak yolculukları ve dalışlarda meydana gelen basınçla oluşan kalıcı kulak sorununun 10 dakikalık operasyonla kalıcı olarak çözülebildiği bildirildi.

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çağlar Batman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, uçak yolculuklarında ya da dalış esnasında kulakta hissedilen basıncın kalıcı hasarlara yol açabileceğini anlattı.

Bu durumun, kulak içinde rahatsız edici ve ağrılı bir durum ortaya çıkmasına neden olduğunu ve normal hayatın sürdürülmesine ciddi engel olduğunu dile getiren Batman, şimdiye kadar Türkiye'de bunu kesin olarak tedavi eden bir yöntemin bulunmadığını kaydetti.

Avrupa'da 8 yıldır kullanılan yöntemin, yaklaşık bir yıldır Türkiye'de uygulanmaya başlandığını belirten Batman, "Ülkemizde bunun kesin çözümü yoktu. Hastalıktan sonra oluşan problemleri ameliyatla ancak çözüyorduk ya da orta kulağa tüp tatbiki yapıyorduk. Artık bu yöntemle bu soruna kesin çözüm getiriyoruz. Aşağı yukarı 10 dakika süren, tek seanslık bir uygulamayla, bu sorunun bulunduğu kişilerin yüzde 80'inde tam çözüm sağlanıyor" diye konuştu..

Söz konusu basıncın, çalışma düzeni bozuk olan östaki borusunda meydana geldiğini aktaran Batman, şöyle konuştu:

"Bu boruya uygulanan bir yöntem. Bu tedavi şekli, kalpteki damarlara uygulanan balon tedavisinin aynısı. Aynı yöntem östakiye uygulanıyor. Böylece gerekli hava yollanmış oluyor. Sonucunda da kulakta meydana gelen basınç önlenmiş oluyor. Yani bu yöntem, uçak yolculukları ve dalışlar esnasında kulakta meydana gelen ve kalıcı hale gelen basıncı tamamen ortadan kaldıran bir yöntem. Özellikle sinüziti olanlarda bu problemin daha sık görülüyor. Söz konusu yöntemle, her iki problemi bulunan kişilerin, aynı seansla sağlığına kavuşabiliyor. Bazen sinüzit hastalığına bağlı olarak genizde oluşan uzun süreli problemler de aynı şekilde östaki tüpünü bloke ederek kalıcı, cerrahi olarak tedavi edilen ancak işitsel olarak normal işitmenin yakalanamadığı problemlere dönüşebilmektedir. Östaki tuboplasti yöntemiyle tüm bu sorunların önüne geçiliyor."

Bunlar da İlginizi Çekebilir

biyonik-kulak-ameliyatinda-yeni-donem-sese-kavustular

Biyonik kulak olarak bilinen koklear implant, doğuştan olan veya sonradan gelişen çok ileri derecede işitme kayıplarında son 25 yıldır binlerce hastayı “ses”le tanıştıran bir teknoloji. Kulak burun boğaz hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Çağlar Batman, hastaların yaşamlarının koklear implanttan sonra ön…Devamını oku...

kendi-kucuk-derdi-buyuk-geniz-eti

Bazı çocuklarda genetik nedenlerle geniz eti büyük olabiliyor. Ancak geniz eti, çocuklarda genellikle çok sık geçirilen üst solunum yolu enfeksiyonlarıyla birlikte büyümeye başlıYOR. Çocukta büyük geniz eti tedavisinin ihmal edilmesi horlama, uyku apnesi, damakta kubbeleşme, diş yapısında bozukluk v…Devamını oku...