Prof Dr. Çağlar Batman | Orta kulak problemleri

Östaki borusu kulakla, orta kulakla, geniz arasında kulağa hava sağlayan bir tüp. Bu tüpten geçen hava, yutkunma hareketleriyle ve birtakım balon şişirme hareketleriyle, orta kulağa hava, sağlayıp, orta kulaktaki bu hava, orta kulaktaki hücreler tarafından kullanılıyor. Eğer ki borusu çalışmadığı zaman o zaman ortak hava gitmediği için orta kulaktaki hava emildiği zaman çevre dokularda ve orta kulaktaki hücrelerle hücrelerce maalesef o, o zaman kulak zarında hafif bir geriye doğru çekilme, bir emilme durumu oluyor. Yani hafif bir çökme durumu meydana geliyor. Dolayısıyla bu tüpün fonksiyonu ortak olan fizyolojisinin devamı açısından çok önemli. Yani her yutkunmamızda orta kulağı, hava gitme gerekiyor ki bu hava orta kulaktaki dokular tarafından kullanılabilsin.

Östaki kanalının en çok tıkanmasının nedeni bu bölgedeki adale yetersizlikleri yani Östakinin iyi çalışmaması yani östakiye hava pompalayan fonksiyonun durması bu tek başına acelenin iyi çalışmamasından da kaynaklanmayabiliyor. Bazen bir takım genizdeki burundaki bir takım enfeksiyon veya geniz et dediğimiz dokulardan kaynaklanabiliyor. Tabii ki çocuklarda özellikle bu geniz eti enfeksiyonla beraber şiştiği zaman özellikle Östakinin tıkanması ve orta kulakta sıvı birikmesi gibi birtakım problemlerle karşılaşabiliyoruz. Bu balon dediğimiz işlemde borusunun içine bir tane balon yerleştirip Bunu belli bir basınçla şişirip belli bir süre bekleyip geri çekiyoruz.

Tabii ki bu süre içinde Östaki kanalı bir miktar genişlediği için Östakiye hava gitmesine izin veriyor. Dolayısıyla aslında önceki tedaviler ancak geçici bir tedavi sağlamaktayken bu uyguladığımız yöntem çok çok daha uzun tedaviler sağlamaktı. Bütün dünyada da çok yeni başlamış bir uygulama. Biz de bir buçuk yıl uyguluyoruz. Ve dünyadaki bu uygulama konusunda en ileri merkezlerden biriyiz şu anda. Operasyonu çok basit bir işlem. Buruna endoskopik kamerayla giriyoruz.

Ve kanalını bulduktan sonra bu Östaki kanalından tüpü ilerletip balonu şişiriyoruz. Ve balonu belli bir süre şişik tutup ondan sonra çekip alıyoruz. Yani orada balon kalmıyor. Bu sanki böyle bir damarının hani balonla açılması gibi bir aslında yöntem. Dolayısıyla balon orada kalmıyor ama operasyondan sonra hastalarımız rahat ediyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir